top of page

VÝSKYT – Pagekon řasnatý pochází z Nové Kaledonie, určitou dobu byl považován za vyhynulý druh, r. 1994 byl znovuobjeven 😊

 

TERÁRIUM – Minimální rozměry terária se uvádějí 40x40x60 (h x d x v), důležitá je dostatečná výška terária. Samozřejmě je potřeba přizpůsobit velikost terária počtu jedinců. Optimální skupinka 1,3 (samec a tři samice) by měla mít aspoň 50x60x100cm. Praktické je mít omyvatelný povrch ( řídký trus 😊 ). Vzhledem k častému rosení jde o typ tropického terária, nemělo by obsahovat materiál, který by zplesnivěl. Rosíme denně, mláďata i dvakrát, hlídáme dostatečnou vlhkost bez plísně. Substrát – stačí čistá rašelina, někdo míchá s pískem. Nedoporučuji lignocel ( kokosové vlákno ). Při lovu mohou pagekoni často pozřít i substrát, lignocel by v nich mohl bobtnat a způsobit zácpu. Větve, korkový dub či bambusové tyče umístíme do terária převážně vertikálně. Pagekoni je tak více využijí, většinou neodpočívají vleže ale právě ve svislé poloze ( někdy dost komicky 😊 ). Rozhodně je potřeba miska s čerstvou vodou či mělký bazének. Pagekoni pijÍ jak z misky tak olizováním porosených dekorací a kytek. Kytky mohou být umělé (zaručeně vydrží ) či vhodné vlhkomilné a hlavně nejedovaté ( např. fíkus pumilla ).

 

POTRAVA – Pagekoni by se neměli překrmovat a být příliš obézní. Mláďata krmíme denně, dospělce obden někdy i méně, dle vzhledu. Jsou hmyzožraví i plodožraví. Hmyz by neměl být větší než mezera mezi očima krmeného jedince. Lepší menší hmyz než udušený pagekon.. Takže buď adekvátně velké cvrčky, nymfy švábů, nedospělá sarančata, oblíbená mezi ještěry je panchlora nivea. Hmyz obalujeme v reptivite x vápníku x namíchaných vit. ( střídavě ). Samotný hmyz by měl být v kondici a nakrmený – zdravý a výživný. Ovoce – měkké tropické, přezrálé ( mango, banán, meruňka, broskev ). Ideální instantní strava je: http://www.foodrep.cz/repashy-crested-gecko-mango-superblend.html. Obsahuje i vitamíny a minerály, zdá se dražší ale spotřeba je opravdu malá, lze i smíchat s rozmačkaným ovocem.

Vitamíny a minerály:     Recept (podle Ing. Z. Vitáčka, zoologa VMG):   roboran pro ptactvo 1OOg + 2lžíce plastinu (v lékárně se dá sehnat velké balení za cca 50Kč a vydrží do zásoby) + 1-2 drcené tablety B-komplexu pro lidi nebo obdobné množství sypkého veterinárního B-komplexu ne víc, ať je nepředávkujete..
 

 

ROZMNOŽOVÁNÍ - Nejaktivnější budou samozřejmě na jaře, v zimě je potřeba dopřát jim odpočinek. Ideální počet je 1,3 (samec a tři samice ), aby rozložil svou pozornost rovnoměrně a neutahal jednu či dvě samičky příliš. Není nutné chovat skupinku, bez problémů lze mít pouze jednoho pagekona pro radost. V případě potřeby samce oddělujeme do samostatné ubikace ( pro odpočinek vyčerpaných samic ). Uvádí se, že samice mohou klást každý měsíc jedno až dvě vejce. Pro kladení udržujeme substrát dostatečně vlhký ( ne mokrý ! ). Pokud vidíme, že kladou vejce, necháme je v klidu dozahrabat snůšku a až po úplném opuštění místa, vejce opatrně vyhrabeme a přemístíme do inkubačního substrátu.

 

INKUBACE  - Vhodný substrát  ( vermikulit či perlit ) dostatečně zvlhčíme. Ideálně navlhčíme tak aby z něj nekapala voda a když do něj fouknete, tak aby substrát nelítal. Vajíčka zahrabáváme ze 2/3 abychom měli vizuální kontrolu. Beztvará a nažloutlá neinkubujem - neoplodněná. Pozor na vlhkost substrátu, přílišná vlhkost způsobuje plesnivění vajec a při nedostatečné začnou splaskávat. Vejce nesmíme nijak otáčet, tak jak byla zahrabaná, tak je přendáme. Pokud by se nám u čerstvě nakladených vajec povedlo nějak je přetočit, ještě to není žádná tragédie. Když nevíme, jestli jsme je našli hned po nakladení, přetočením může plod uhynout! U pagekonů není nutný inkubátor a stálá teplota, naopak je žádoucí noční pokles teploty. Pro dostatečnou vlhkost používám inkubátor na bázi vodní lázně, je v provozu přes den jen cca na 21 - 22 °C. Uvádí se, že při nižších teplotách je více samiček, při vyšších více samců. Také při nižších teplotách trvá inkubace déle, tím by měl bý zajištěn lepší vývoj plodu. Inkubace trvá 60 - 150dní podle teploty. Důležité je, aby místo pro líhnutí bylo bezpečné. Inkubátor na bázi vodní lázně mít zajištěný proti utopení. Popřípadě bez inkubátoru - dobře větraný box, ze kterého mláďata nevylezou.

 

PÉČE O MLÁĎATA - Po vylíhnutí opatrně přendáme například do fauna boxu od exo terra. Obdobu lze vyrobit ( vždy důležitá výška ubikace ). Na dno dáme papírové utěrky, přidáme úkryt ( korkový dub x ruličku od pap.utěrek ), malou plast. rostlinku. Rosíme 1-2x denně. Na vodu stačí víčko od pet lahve, i na kašičky. Od 3.dne po vylíhnutí podáváme mikro hmyz obalený ve vitamínech ( nymfy švábů, mikro cvrčky, octomilky ). Do 4měsíců krmíme denně. Průběžně kontrolujeme přebytky hmyzu, měníme podložku a vymýváme box. Mláďata dáváme do jedné ubikace po menších skupinkách stejného stáří a hl.velikosti. Starší a rozkrmenější pagekon vyžere mladšímu potravu a mladší by chřadnul. Pohlaví je na pohled viditelné až cca u půlročních, dříve se určuje pomocí lupy podle prenatálních pórů.
 

bottom of page