
ŠVÁBI
Momentálně máme Blaptica dubia ( argentince )
Výhody:
nenáročné
nelezoucí po skle
nehlučné
patří k "bezpečným" druhům (tzn. neměli by zamořit byt :-) )
vydrží dlouho žít (potrava do zásoby)
Nevýhody:
zahrabávají se v teráriu..dobrá je vysoká hladká miska umístěna v teráriu - snížení rizika úniku a zahrabání.
Rostou pomalu a než se vám obmění generace, trvá to cca rok.
Když z nich při zkrmování vypadne ootéka tak se mi z ní často hned líhnou malé nymfy, takže jí hned dávám zpátky do švábí ubikace.
Chov:
Teplota: cca 26-29°C je ideální.. dlouho žijou. Při extrémních teplotách hynou..přes 30°C a pod 20°C
Používám topný kabel + regulátor (cca 250Kč) , mám je v HLADKÉM VYSOKÉM plastovém boxu. Do víka jsme vypájeli otvor a přilepili a připájeli protimušší pletivo. Na dně mají papírové obaly od vajec a hobliny, ty je potřeba občas měnit a prostor celkově čistit. Mám oddělené místo na jídlo: krmím fretčíma complete granulkama, jsou hodně výživné. Obyčejné granule za pár korun jsou na nic, švábi je nejí..pak to tam akorát zplesnivý. Granule nevlhčím..nedávám mega zásoby..každý den to zkontroluji a popřípadě nakrmím, či vyměním ovoce a zeleninu. Rovněž stačí trochu a druhý den odstranit zbytky, pokud budou. Nejradši mají kolečko pomeranče, cukety, kousek melounu..přezrálé sladké ovoce..které tam opravdu nesmí být déle jak 24h..Granule vydrží min.3dny neplesnivět, pokud nepřijdou do styku s vlhkem, tedy ovocem atd.. Jinak u argentinců poznáte dospělého samce na 1.pohled, má křídla, u blaberusů je samec drobnější a užší než samice ale křídla mají oba.. lítat do výšky neumí ale občas je křídla poponesou, proto je bezpečnější je mít uzavřené a mají rádi tmu:-)
Švábi se nerosí (blaptica dubia, b. discoidalis a madagaskar určitě nepotřebuje ), jim stačí kousek ovoce..jinak jim vyhovuje poměrně sucho..hlavně oproti cvrčkům a sarančatům potřebují nižší teplotu..takže by to u nich tak rychle nevysychalo..
